Dva pohledy

V týdnu jsem měla příležitost potkat se s jedním pro mě velmi významným člověkem, díky jehož knížce jsem dostala možnost podívat se na několik událostí v mém životě z úplně jiné stránky, než kterou jsem doposud vnímala. Zabředli jsme i do tématu mezilidských vztahů. Ať už pracovních, mileneckých, vztahů mezi rodiči a dětmi, prostě všemi, které na světě existují. Po odvyprávění jednoho z mých příběhů, který vyprávěl o tom, že daný člověk vnímá svět pouze v negativním slova smyslu a jeho vlastností je spíše kárat než chválit, jsme se shodli na skutečnosti, že ne všichni lidé na světě mají chuť se měnit a dívat se na svět z té pozitivní stránky věci, lépe řečeno ji i hledat.

Dal mi jeden úžasný příklad, ve kterém jedou rodiče s dětmi na výlet a děti v autě zlobí. Jakmile děti začnou hlasitě kárat, negativně v dětech danou stránku podporují. Hned jsem si vybavila ječící děti v obchodních centrech, na parkovištích, atd. atd. s kolikrát ještě hlasitěji ječícími rodiči. Kdežto, když se dítěti něco povede, pochvala ze strany rodičů kolikrát chybí, je to přeci normální – podle našich životních pravidel se přeci chová přesné jak má. Je hodná holčička, popř. je hodný chlapeček.

Vy, co mě znáte, víte, že děti nemám. Uvedené pravidlo jsem však aplikovala do vztahů těch, ve kterých se nacházím, popř s nimi mám zkušenosti. Tj. pracovních, přátelských, minulých, současných, prostě jsem opět analyzovala. A víte, na co jsem přišla? Přijde mi, že máme tendenci to dělat všude. Vzpomeňte si na situaci, kdy jste se do někoho zakoukali, říká se tomu tzv. období zamilovanosti. Svůj protějšek vnímáte jako dokonalého partnera, přičemž po 2 letech při kávě s kamarádem / kamarádkou o svém protějšku vyprávíme, jak se změnil. Tak za prvé, změnit jste se mohli oba a za druhé možná se změnil jen Váš pohled a soustřeďujete se více na to, co Vám vadí, než na to, co se Vám na partnerovi líbí. Podněcováním Vámi určené negativní stránky však svůj pocit prohlubujete. Alespoň podle mého. Člověk jak kdyby zapomněl na pozitivní stránky svého protějšku, které vnímal na začátku. Naštěstí to některé páry nevzdávají a za svůj vztah bojují. Četla jsem v jedné knížce, že výborným začátkem je uvědomit si stránky, které nás na tom druhém na začátku vztahu přitahovaly a dokonce jsem i s jedním takovým párem četla rozhovor. A víte co? Ono jim to vyšlo. Samozřejmě v životě se oba partneři vyvíjí, mohou se začít vyvíjet opačným směrem, začít mít na svět jiné pohledy / názory, může se stát situace, která nám ublíží na tolik, že pro nás přes ni nejede vlak a prostě to ukončíme. Co si ale myslím je, že je škoda, když je vztah ukončen jen z toho důvodu, že Marušce vadí, když Pepa nechává své ponožky po sprchování u vany. Nebo když naopak Pepovi vadí, když Maruška zapomene své vlasy spláchnout z vany. Kolikrát si to totiž ani ten druhý uvědomovat nemusí, dokud mu to my sami neřekneme. A jsme opět u toho, komunikace.

Stejně tak je tomu podle mého i v pracovním vztahu. Mnohokrát jsem z vyprávění slyšela, že zaměstnavatel své zaměstnance chválí minimálně, ale když se něco nepovede, alou na kobereček. Není to škoda? Podle mě tím kolikrát naopak muže dojít naopak k demotivaci. Takže sama zastávám názor, že by v těchto ohledech měl být přístup zaměstnavatele vyrovnaný. Nepovede? Ok, pojďme to řešit. Povede? Super, good job.

Poslední příklad, který bych ráda zmínila je případ ve vztahu učitel – žák – rodič. Zuzanka dostane za 5 a dítě doma drtí za to, ať se skoro látku naučí nazpaměť. Kdežto když dostane za jedna, fajn, dobrá práce (možná). Ale co třeba tuhle oblast rozvíjet, je to možná přesně ta, která ji tolik baví a v dospělém věku by ji dokonce mohla živit.

A tak se zamysleme. Nad vztahy, které jsme měli, které máme a aktuálně prožíváme. Nepodceňujeme zbytečně tu stinnou stránku věci a nezatlačujeme zbytečně tu světlou? Zkusme, ať už v lidech, vztazích nebo situacích hledat pozitivní stránku věci, bude se tak žít lépe ne jen nám, ale i lidem kolem nás.

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..