Feedbacks. Díky za ně!

Když se řekne feedback, člověk si většinou vybaví ty v práci. Face to face se šéfem, které já osobně mám například v oblibě. A to, ať už jsou jakékoliv. U pozitivních vím, že jdu správným směrem, u negativních vím, že mě chce nasměrovat správným směrem člověk, který je nade mnou. Ale upřímně, zpětné vazby dostáváme skoro každý den, v různých situacích, už od raného dětství. Nelez tam, nedělej to a tohle se neříká. Ty si šikovná holčička / chlapeček. Standard. Pak přijde základka, střední, popřípadě vysoká a s nimi spojené známky. A pak ta zmiňovaná práce. Feedbacky tak dostáváme neustále a v jakékoliv podobě, ať už jsou týkající se našeho chování, znalostí nebo třeba i vzhledu. Dokážeme ale ty pozitivní ocenit?

Nikdy nezapomenu na situaci, kdy jsem ve své práci byla druhý měsíc a kolegyni jsem pochválila šaty. „Dneska vypadáš skvěle. Ty šaty jsou boží.“ „Ale no. Jdi ty. Není to žádná hitparáda.“ Odvětila. A tak jsem se zamyslela. Proč v těchto situacích nedokážeme pochvalu přijmout, ale kdyby byl vysloven opak, ublíží nám?
Já osobně se snažím dávat jak pozitivní tak negativní feedbacky. Cesta je podle mě obojí. Když to vezmu z té nepracovní stránky, minule jsem například stála ve frontě na salát a slečna, která čekala vedle mě, měla úžasný velbloudí kabát. Přesně takový ten, který bych si přála já. A tak jsem jí ho pochválila. „Děkuju!“ řekla překvapeně a její potěšení potvrdil úsměv od ucha k uchu. Tři dny na to jsem bloudila mezi regály jednoho z diskontů já, v ruce nákup a naproti jdoucí slečna mě zastavila. „Počkejte, já jen, chtěla jsem Vám pochválit sukni.“ „Jee, děkuju!“ usmála jsem se a vzpomněla si na slečnu v kabátu.

I přes moje zkušenosti mi ale povětšinou přijde, že nedokážeme akceptovat to, když nás někdo pochválí. Jednoduše si to nevychutnáme stejně, jako když nás někdo pokárá. Proč se musíme obhajovat větami typu „vždyť vypadám normálně“, když nám někdo řekne, jak moc nám to dneska sluší. Je to snad tím, že bychom si nevěřili nebo snad tím, že se bojíme sebelásky?

Proto pro příště, až Vás někdo pozitivně ohodnotí a to v jakékoliv situaci, nezapomeňte si to vychutnat stejně tak, jako když Vám dává negativní zpětnou vazbu. A naopak, když Vás někdo pokárá, berte to tak, že Vás někdo chce posunout vpřed. No a v případě, že to udělá zlými slovy ve vzteku, je to jeho problém. Tohle totiž není zpětná vazba.

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..