Feel free

Někdo by mohl namítat: „O záměru si přeci jednou už napsala.“ Ano, ale dnes budu psát o tom svém, cestovatelském. Důvod? Přesně za měsíc se vydávám sama vstříc novým zážitkům na Bali. Jen tak, sama, úplně poprvé v životě.

S mým blížícím se odjezdem se hromadí otázky, proč sama a jestli se nebojím. Důvodů je několik, ráda bych však s Vámi sdílela mou hlavní myšlenku.

Všichni určitě znáte pohádku o Hloupém Honzovi, který se vydal do světa. Já bych to upřesnila, podle mého hloupý nebyl, byl jen světa neznalý, a tak se prostě ten svět rozhodl vydat poznávat. A ono upřímně, nikdo z nás se přeci nenarodí s myslí dospělého člověka. Od malička jsme závislí na našich rodičích, případně na blízkých, kteří se o nás starají a vychovávají nás. Ze začátku naší existence přeci jen potřebujeme pomoct a trošku popostrčit. Učíme se přetočit se na bok, posadit, projevovat se, učíme se mluvit, jíst, psát, atd. atd. Až se postupem času dostaneme do bodu, kdy bychom měli začít být závislí ne na druhých, ale sami na sobě a především být sami sobě rovněž oporou.

Někdy si ti naši rodiče ale jednoduše nechtějí připustit, že už jsme se těmi dospělými stali i my a snaží se nás stále podvědomě držet při sobě, ať už na dálku nebo doslova. K našim rozhodnutím nám sdělují své myšlenky, postřehy a názory a je to pochopitelné, chtějí nás stále bránit a nechtějí abychom si natloukli, jenže upřímně, ono nám to natlučení si kolikrát pomůže. Vzpomeňte si, když jste byli malí a rodiče Vás upozorňovali: „Nestrkej ty prsty do dveří, skřípneš si je.“ Vy jste je neuposlechli a za chvíli jste naříkali bolestí. Je to ta nejlepší zkušenost, co může přijít, protože je Vaše a Vy se z ní poučíte. A podle mého, takhle to funguje i v životě. Právě naše osobní zkušenosti a především ty, u kterých jsme si natloukli, nás nejvíce poučí. Proto zastávám názor, že by tím „pomyslným Hloupým Honzou“ měl být každý z nás, resp. každý by se měl vydat do světa sám za sebe, vstříc jeho poznání a hlavně novým zážitkům. Každý by tak ve svém životě měl dovršit okamžik, kdy se s rodiči rozloučí a sdělí, že je na čase jít poznávat svět. A ti naši rodiče by to, i když možná s trochou obav, měli jednoduše akceptovat a naopak nás v tom podpořit.

Já osobně jsem se z rodného města odstěhovala v 18 letech, odešla jsem studovat vysokou školu. Jenže i přesto jsem se každý týden pravidelně domů vracela. Postupem času byly z každotýdenních návštěv, návštěvy měsíční. Po vysoké jsem v Praze zůstala a našla si práci. Od roku 2016 jsem se však přestěhovala ještě dál, do Bratislavy, přičemž mě maminka se slzami v očích přemlouvala, ať se rozmyslím. Měla pocit, že mě ztrácí. Samozřejmě, že neztratila, naopak já postupem času získávala sama sebe. Přátelé, reálně jsem se podle mého postavila na vlastní až v minulém roce. Kdy jsem se díky pár událostem v mém životě začala více sama na sebe zaměřovat. Na to, jak a proč se v určitých situacích chovám a co v životě chci a co mě aktuálně láká. Takže proč jedu sama? Protože si chci dokázat, že se v tom svém životě dokážu spolehnout na sama na sebe, a to v jakékoliv situaci.

Nemějte tak strach roztáhnout křídla, od všeho se odpoutat a jít se vydat do světa po své vlastní ose, čekají nás totiž podle mého ty největší zážitky. Stačí jen překročit svou komfortní zónu.

Likujte a sdílejte:

Peti

2 Comments

  1. Ahojky Petka držím ti palce a pevne verím že to zvládneš…. Uži si pokoj a nové zážitky na Bali….Ja som tiež mala minulý rok taký kde som spoznavala samu seba a bol to ten najkrajší rok v mojom živote a kľudne ak by som ho mala zažiť ešte raz znovu si ho z radosťou zopakujem…. Ja som za ten čas vďačná lebo som pochopila veľa vecí a hlavne seba…. Tak ti prajem uži si čas kedy budeš spoznávať svoje ja… A ináč Bali môj tajný sen 😀 Tak veľa šťastia :-*

    • Ahoj Nikol, dekuji za povzbzujici koment 🙂 Clovek sam sebe spoznava vlastne cely zivot, kdyz samozrejme chce. A kdyz to dela uprimne a s radosti, otevrou se mu vsemozne zaujimave vratka, ze? 🙂 Preju Ti, at se Ti dari a at si stale tak spokojena. A samozrejme, aby si si Ty sve tajne sny jednou naplnila 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..