Hlas EGA

Sedím si tak v kavárně, píšu Vám článek a zaslechnu rozhovor dvou mladých mužů. Ano, vím, cizí rozhovory bychom neměli poslouchat, ale pánové a především typ rozhovoru nešel přeslechnout.

„Maruška se s dítětem změnila. Je nepříjemná, nevrlá a přitom si to dítě chtěla nechat. Zjistil jsem, že se mi kvůli ní přestalo dařit v práci, rozpadly se mi byznysy, neuzavírají se mi nové, prostě se mi vůbec nedaří.“ Stěžoval si jeden kamarád druhému. „Tak jsou to asi hormony, to přejde.“ reagoval druhý. „Už se to s ní táhne asi od třetího měsíce, dneska jsme se opět chytli kvůli úplný hovadině.“ chrlil jednu stížnost za druhou nespokojený manžel.

Rozhovor jsem přestala vnímat ve chvíli, kdy vykřikl „Co si ta 23letá pí.. myslí.“ To byla třešnička na dortu, poslouchat se mi to vážně nechtělo a protože jsem kávu měla dopitou, rozhodla jsem se zaplatit a jít.

Nicméně to bych nebyla já, abych nad tím vším nezačala přemýšlet.

Ano, radíme se s člověkem nám blízkým. Ano, občas si i postěžujeme. Ale proč máme jako lidé tendence řešit vše s ostatními než s člověkem, kterého se náš společný problém týká? Zdá se to jako nejlehčí cesta, přitom ale vede opačným směrem, postupně nás takovýto přístup „řešení“ od toho našeho člověka oddaluje.

Existují páry, které si ve vztahu nadávají (a já toho opravdu nejsem zastáncem). Existují také lidé, kteří si sice ve vztahu nenadávají, ale nadávají svému partnerovi před ostatními (opět, nejsem zastáncem). Čeho tedy naopak zastáncem jsem? Sednout si s tím druhým a jednoduše celou situaci probrat. Nastal problém? Mluvte. Problém přetrvává? Ok, tak se rozlučte, ale nešpiňte si ústa tím, že svému patnerovi, kterého jste ještě možná nedávno milovali, budete před tím třetím nadávat.

Ve vztahu jsou dva. Ne jeden. Občas se dokonce ve vztahu vyskytnou čtyři. Kdo ti zbylí dva jsou? Ega jednotlivých osob a právě ta se kolikrát při rozhovoru s ostatními snaží mluvit za nás. Nenechme tak za nás mluvit naše ega, řešme situaci s osobami, kterých se opravdu týkají, vztahy pak budou určitě čistější, nemyslíte?

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..