Kdo se bojí, nesmí do lesa

Strach. Každý z nás ho měl, má nebo bude mít, minimálně jednou za čas. Objevuje se ve chvílích, kdy ho čekáme, ale i nečekaně. Jednou za čas se bojí každý z nás, je to lidské, záleží ale jakým způsobem na něj zareagujeme. Reakce mohou být různé, můžeme se stáhnout, můžeme proti němu bojovat a tvářit se, že žádný nemáme nebo ho také můžeme prožít anebo jít naproti němu.

Každý se v životě bojí něčeho jiného. Někdo se bojí pavouků, někdo zas tmy, někdo se zas bojí, že se mu zopakuje nepříjemná situace z minulosti, někdo se zas bojí budoucnosti, tedy neznáma. Pokusili jste se ale strach někdy překonat? A pokud ano, jaký byl Váš pocit po tom? Za mě osobně musím přiznat, že když jsem se k jeho překonání už odhodlala, pocit byl lepší než před strachem. Byla jsem na sebe hrdá, kolikrát si posunula vlastní hranice a zjistila, že byl jen překážkou, která po zdolání odhaluje něco lepšího.

Paolo Coelho jednou pronesl: „Co záleží na strachu z odmítnutí, na odkládání nějakého činu na jindy, když nejdůležitější ze všeho je žít naplno a s radostí? Teď jsem zavřený v rakvi a je příliš pozdě vrátit se zpátky a prokazovat odvahu, kterou jsem neměl.“

A já nemohu než souhlasit. Člověk stále jakoby čekal, na správnou chvíli, na jindy, přitom ale co horšího se může stát než to, že to, co by vám překonání strachu přineslo, Vám proteče mezi prsty. V případě, že nezkusíte to, z čeho máte strach, nezjistíte to, jaké by to bylo po jeho překonání. Takže se zhluboka nadechněte, vydechněte a skočte, ten pocit stojí za to.

A kdy jsem naposledy strach překonala já? Na Bali jsem plavala s mantami. Zaprvé jsem se nikdy neodvážila šnorchlovat, protože jsem se bála, co mě překvapí pod hladinou a za druhé jsem se bála toho, co mi udělá manta, která ja asi tak o 50 metrů větší než já. A jak to dopadlo? Pod hladinou mě překvapila maximálně tak podmořská krása a manty, která byla o 50 m větší než já, jsem se nakonec dotkla. Zážitek k nezaplacení, strach překonán a co víc? Šnorchlování se už nebojím, naopak, láká mě se potápět. No řekněte, nestojí to za to?

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..