Na ježka

V páté třídě na základní škole jsem se nechala na doporučení mé dermatoložky ostříhat na ježka. Musela jsem. Vlasy mi začali vypadávat, a jelikož prý nejlepším způsobem jejich zhoustnutí je – nechat se ostříhat, riskla jsem to.

Dokážete si to představit, 10 letá brunetka s vlasy po ramena, přijde druhý den na kluka. Jako žákyně základní školy jsem rozhodně nebyla trendsetterem, problém s vytvářením kamarádství jsem neměla, v kolektivu jsem byla průměrně oblíbená, ale v tomhle věku jsou děti nevyzpytatelné. Vysmívají se, utahují si a nekladou si žádné servítky. A tak jsem celý týden po škole brečela do polštáře. Rodiče společně se sestrou se mě snažili utěšit, to ale nepomáhalo.

Při další návštěvě dermatoložky se mě jako pokaždé zeptala, jak se mám. Nemusela jsem ani začít mluvit, odpovědí byly slzy. Vyslechla si celý můj příběh, to jak si ze mě ve třídě utahují a jak moc mi to ubližuje. Nereagovala, jen poslouchala a po 20 minutách mého monologu, mě chytla za ruku a řekla: „Znáš Dagmar Peckovou, tu operní pěvkyni? Vzhledem mi ji připomínáš. Až ti bude do breku, vzpomeň si na ni a na to, co vše dokázala. Netrap se tím, vlasy ti dorostou. Až budeš dospělá, vlasy budeš mít dlouhé a bude z tebe krásná ženská, uvidíš, vzpomeneš si na moje slova.“ Na konci mě objala a utěšila, že vše bude dobré.

Netvrdím, že jsem pár slz ještě neuronila, ale na její slova jsem nikdy nezapomněla. „A tak vám, paní doktorko, děkuju. Díky za to, že jste při mně stála a dodávala mi sebevědomí. Měla jste pravdu!“

Říká se, že události, které se vám v dětství dějí, vás v dospělosti formují. Některé zkušenosti nás blokují, jiné nám zas dodávají odvahu a dělají nás silnějšími. Jsou to především ty v danou chvíli pro nás nejbolestnější. Chce to jen čas. Časem se totiž ukáže, že jsme přesně tyhle události v životě potřebovali ke svému dalšímu posunu.

Likujte a sdílejte:

Peti

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..