Roztopme ledy

Před týdnem jsem poprvé v životě navštívila Jánošikové Diery, vždy jsem si přála se tam jít projít, nikdy mě ale nenapadlo vyrazit tam v zimě. A byla to nádhera. Voda v potoce była dostatečně zamrzlá, a tak se po ní dalo procházet z jednoho břehu na druhý, pod nohami nám křupal sníh a stěny skal były pokryté ledem. Mně to samozřejmě nedalo a konečkami prstu jsem po těchto ledových plochách projížděla. A pak jsem se zamyslela, chlad se má po většinou objevovat jen tam, kde mrzne, proč se tedy objevuje také v mezilidských vztazích, kde by nás ty naše vztahy měly naopak hřát?

Vzpomeňte si, když jste se zamilovali, srdce vám tepalo radostí a na hrudi jste cítili příjemný hřejivý pocit. První pusa, první společná noc, první ranní probuzení, první dovolená.. A srdce pořád tepalo a tepalo.. Krásné období, že? Proč ale někdy po čase začneme cítit, že se nám ten náš hřejivý pocit pomalu vytrácí? Upřímně si myslím, že za pokles vztahové teploty může to, že ten svůj vztah lidé pravidelně nepřihřívají. Když to vezmu z praktického hlediska, vodu musíte také zahřívat, aby Vám teplota neklesla. Mokré věci také rychleji usychají na slunci. Jak to ale udělat s tím vztahem? Jednoduše o něj nepřestat pečovat. Jak? Vzpomeňte si na začátek, stačilo Vám objetí, ranní pusa a milá slova. Časem však jako by na uvedené lidé pozapomínali. Myšlenky nám létají všude naokolo. Splnit pracovní povinnosti, uklidit celý byt, vyzvednout děti ze školy, nakoupit, uvařit, no není toho málo. A tak se nám může stát, že mezi těmi všemi činnostmi nám ta naše péče o vztah jednoduše vypadne.

Každý jsme nějaký, každý od vztahu očekáváme něco jiného. Ale přiznejme si, koho by nepotěšila sobotní snídaně do postele, tajně schovaný vzkaz v kabátu nebo alespoň sms zpráva během nabitého dne „Mám tě ráda / mám tě rád. Těším se na tebe.“ Občas na tyhle maličkosti zapomínáme a přitom jsou to ty, které nám udělají větší radost než kabelka za XXX EUR. Protože jak je již ve světě známo „ty nejhezčí věci si člověk za peníze nekoupí.“

Přihřívejme vztahy pravidelně, a to jakékoliv, partnerské, sourozenecké, rodinné, přátelské. Chybí Vám někdo? Zavolejte mu. Dlouho jste o někom na kom Vám záleží neslyšeli? Ozvěte se mu. Neberme mezilidské vztahy jako samozřejmost a pečujme o ně. Nestyďme se říkat, jak nám na kom záleží a jak nám někdo chybí. Dávejme to vědět ostatním ještě předtím než se do pomyslného bodu mrazu dostaneme. Roztopme ledy a otevřeme se, je to to nejlepší, co pro mezilidské vztahy můžeme udělat.

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..