Síla otázek

Říká se, že člověk je tvor všímavý, každý z nás si však v průběhu dne však všímá něčeho jiného. Někdo si všímá druhých, někdo naopak dume sám nad sebou. Někdo si užívá cestu do práce a někdo si v podvečer sedne pod širák a jen tak pozoruje hvězdy. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, jakým stylem pokládáme otázky? Minule jsme s kamarádkou narazily na téma, o kterém jsem už několikrát i četla.

Dám za příklad situaci, kdy chcete s někým zajít do kina. A teď si položte otázku, kterou byste druhému položili. Zněla by? „Zajdeme do kina?“ nebo „Nezajdeme do kina?“ I když se otázky zprvu mohou zdát v zásadě stejné, stejné zdaleka nejsou. Otázkami totiž nevědomě druhému podsouváme odpovědi. Zkuste si obě otázky přečíst ještě jednou. První otázka je nasměrovaná kladně, druhá záporně. A tak při druhém typu otázky jako bychom druhému již vkládali odpověď. „Nezajdeme.“

Nejde to vždy, ale je možné na tom popracovat. Negativity v dnešním světě je stále dost, tak proč ji vkládat i do otázek. Chcete s druhým strávit čas? Ptejte se ho bez „ne“, určitě se tím zvýší odpověď na možné „ano“.

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..