„Víte vůbec, kdo já jsem?”

Před dvěmi týdny jsem si byla na jednom z pražských úřadů z důvodu mé blížící se cesty na Bali, zažádat o mezinárodní řidičský průkaz. O úřednících se traduje ne jeden vtip a lidé kolikrát ještě než vejdou do dveří mají předsudky o tom, jak jsou nepříjemní, neochotní a nervózní. Slovo předsudky jsem použila záměrně. Zastávám názor, že osobnost každého člověka je tvořena ním samotným a opravdu nerada házím všechny do jednoho pytle a tento příběh mě v něm opět utvrzuje.

Po otevření hlavních dveří mě čekal pohled na sálodlouhé fronty lidí čekajících, až přijdou na řadu. Netušila jsem do jaké z nich se zařadit, a tak jsem se vydala k informacím, kde mě 2 usměvavé dámy oslovily, zda nepotřebuji pomoc. Po zjištění informace, že se pro mezinárodní řidičský průkaz musím vydat do mého rodného města a poskytnutí veškerých zbývajících informací, náš rozhovor přerušil pán v obleku a bez pozdravení spustil: „Nechcete mi říct, že po zaplacení 500 Kč za přednostní vystavení průkazu tady na něj mám teď čekat ve frontě?” „Dobrý den, 500 Kč je poplatek za rychlejší vystavení ne za upřednostnění přede všemi.” Informovala úřednice pana s úsměvem. Přemýšlela jsem, zda se konverzace zapojit, ale paní na informacích to zvládala s takovou grácií, že nebylo třeba. „Ok, kolik teda chcete? Pět set, tisíc, dva tisíce?” Snažil se ji přesvědčit, přičemž na tento dovětek už začali reagovat i lidé na okolo. „Takový poplatek neexistuje” reagovala s grácií dál. „Víte vůbec, kdo já jsem?” odvětil, přičemž se jeden z pánů stojících za ním neudržel a s úsměvem řekl, nevím, ale myslím, že na tom nesejde. Dokonale vystiženo.

Náš pán „víte vůbec, kdo já jsem” pochopil, že přes to vlak nejede. Rozhovor završil podhozením své vizitky s informací, že je zakladatelem té a té strany a že si na úřednici bude stěžovat.
Po této zkušenosti, mám pocit, že někteří lide kolem nás stále zapomínají, že naše postavení ve společnosti nám neurčuje ani náš titul, natož naše vizitka, ale to kým jsme my sami. To, jak se chováme k lidem na okolo a to, jakým způsobem vystupujeme.

A jaké zkušenosti máte Vy? Nemyslíte si, že se někteří lidé těmi svými vizitkami ohánějí zbytečně?

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..