Vyhazovaná

Jak už jsem několikrát zmiňovala, na čtení jsem závislá. Čtu každý den. Někdy dokonce ráno než vstanu z postele, jindy přes oběd a povětšinou každý večer před spaním. Tipy čerpám odkudkoliv. Hodně autorů se na sebe odkazuje, a tak si název knihy zaznačím do mého wish-listu knížek a koupím, popřípadě vypůjčím. Inspirujeme se ale také mezi přáteli a knížky si jednoduše sharujeme.
Aktuálně mám rozečtenou knížku od Kamily Boudové „Falešná Pařížanka“ (dnes, když svůj článek postuju, už ji mám po 5 dnech přečtenou). Knížku mi zapůjčila má sestra. A jsem jí za to nesmírně vděčná, jelikož jsem se, musím se přiznat, nad tématem udržitelné módy, o které autorka píše, nikdy nezamýšlela. Že nevíte co to je? Je to jednoduché – většina z nás dnes nakupuje především kvantitativně než kvalitativně, a tak navštěvujeme velké obchodní řetězce, rveme do plastových tašek oblečení k prasknutí a v případě, že se na něm objeví dírka nebo se nám rozpáře, jednoduše „položku“ vyhodíme a spokojeně si do OCčka zajedeme pro novou. Jak snadné, že? Přemýšleli jste ale někdy jakým způsobem a za jakých podmínek dochází k jeho výrobě, kdo danou věc vyrábí a že vlastně částka, za kterou jsme věc koupili, neodpovídá zdaleka její hodnotě natož životnosti?
Nebudu si protiřečit, já nakupuji v obchodních řetězcích taky – Zara, Mango, HM – klasika. Ale musím přiznat, že knížka mě poznamenala. Než si něco koupím, pořádně si promyslím, jestli to vůbec potřebuju (nejednou jsem se dokonce doslechla, že například oblečení, které si někdo koupil, mu stále visí s cedulkou ve skříni) a jak kvalitní vůbec je. Nicméně díky této knížce jsem se zamyslela nad životností nejen oblečení, ale celkově věcí okolo nás. Kde jsou ty časy, kdy nám maminky zaplátávaly kalhoty; fén, který nefungoval, jsme dali do opravny a sklenici z medu jsme použili například na uskladnění cukru. A dnes? Dnes to letí všechno do koše. Nefunguje / poškozeno = vyhodím a koupím za „pár šlupek“ nové. Opět, jak snadné, že?
Asi tak před měsícem jsme se známými rozebírali cestovatelské destinace. „V Austrálii jsem byla, země je to krásná, ale těch pavouků.“ Jsou na každém rohu. Moji známí se jich tak bojí, že jednoho vysáli vysavačem a vysavač pak jen vyhodili do koše.“ Vyprávěla kamarádka. “No páni. To vážně vyhodili vysavač?“ „Jo a jeli si prostě koupit nový.“ Jasný. Jak jinak.
Dnešní doba je tak rychlá, že se kolikrát možná nezamýšlíme nad tím, jak rychle dokážeme nějaké věci vyhodit. Kdo má doma půdu, určitě Vám zůstaly nějaké věci po pra- možná praprarodičích. Ať už jsou to starožitné hodiny, mlýnek na kávu nebo třeba sako po dědovi. Oni totiž věci nevyhazovali, protože sehnat věc podobnou bylo v té době prostě příliš drahé nebo možná i nemožné. Rozumím, „kvalita“ věcí se od té doby také změnila, ale spíš si říkám, opravdu všechny věci, které jsme kdy vyhodily do koše, tam patřily?

Nedovolím si striktně říct, že bychom měli kupovat pouze věci drahé, jelikož hodnota věci kolikrát neurčuje její kvalitu, spíš se zamysleme nad kvalitou věcí, zda nám věc opravdu vydrží a zda ji opravdu potřebujeme – ať nám nezůstane ležet ladem, ať už ve skříni nebo v poličce. Jestli nejsme opět při její koupi pouze sběratelem. A jak to poznáte? Já vždycky říkám, měla by to být láska na první pohled. A v případě, že si nejste jistí – nechte ji tam do druhého, možná třetího dne. A když na ni budete stále myslet, měla by být Vaše. Věřte mi, v případě, že si ten daný kus, ať už oblečení nebo jiné věci koupíte, a poškodí se Vám, do koše ji jen tak nevyhodíte. A v případě, že už se Vám okouká, nevyhazujte ji, třeba ji bude potřebovat někdo jiný. Sharujte, darujte, třeba někdo jiný zas obdaruje Vás. Ne nadarmo se poslední dobou opět stávají oblíbené sběrné koše, díky kterým věci můžete posunout lidem, které je potřebují. Ne nadarmo jsou oblíbené bazary, kde můžete danou věc přeprodat nebo ji vyměnit za jinou. Ne nadarmo se před Vánoci dávají věci do dětských domovů. Tak na to mysleme, kolikrát uděláte radost nejen druhým, ale i sobě (a své peněžence). A navíc, Vánoce jsou přeci za dveřmi 🙂

Likujte a sdílejte:

Peti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..