#zadobryskutek

Na světě existuje nekonečně mnoho výzev. Od těch sportovních, až po ty, co se sdílejí na sociálních sítích, a tak jsem se na svém IG profilu rozhodla nedávno jednu také vytvořit. Týkala se však výzvy mezilidské. Nebyla vytvořena za účelem překonání sama sebe, natož ostatních, naopak byla vytvořena za účelem vzájemné pomoci. Po dobu jednoho týdne jsem se rozhodla každý jeden den vykonat alespoň jeden dobrý skutek, kdo z Vás chtěl, mohl se připojit. Skutek nebyl limitován jeho velikostí, rozsáhlostí nebo počtem. Osobně totiž považuju za skutek vše, co jinému pomůže, co ho potěší nebo podpoří.

Proč jsem danou výzvu vytvořila? Důvodů je hned nělolik. Přijde mi, že dnešní svět je poněkud více zaměřen na soutěžení, rivalitu a vzájemné posuzování, než vzájemnou pomoc, laskavost a podporu. Rivalita vyvolává rivalitu, ale naštěstí to platí i opačně. Jen si těch dobrých skutků možná tolik nevšímáme.

Dobrý skutek může mít podobu jakoukoliv, pustíte někoho, kdo spěchá ve frontě před sebe, pomůžete starému člověku přes přechod, poradíte neznámemu cizinci ve městě, darujete oblečení na charitu, atd atd. Až si jednoho dne všimnete, že dobré skutky, které jste kolem sebe rozdávali se Vám začínají vracet. Náhoda? Nemyslím si. Dobré skutky bychom samozřejmě neměli dělat pouze z důvodu očekávání, že se nám nějakým způsobem vrátí, ale spíše pro pocit, pocit toho, že někomu pomůžeme a inspirujeme k tomu, aby dobrý skutek vykonal i on sám.

Týdenní výzva byla skvělá a musím přiznat, že se mi vykonat dobrý skutek podařilo bez jakéhokoliv vyhledávání. Ale týden mi nestačil, a tak je dělám pořád, pro pocit svůj, pro pocit toho, komu dobrý skutek věnuju a pro pocit toho, kdo zase věnuje dobrý skutek tomu dalšímu. Je to totiž nakažlivé. Zkuste to, po určitém času Vám to přijde jako běžná činnost dne a ten náš svět bude zase o něco hezčí. Nemyslíte?

Likujte a sdílejte:

Peti

2 Comments

  1. Ahoj Peti,
    moc hezký článek. Je to už nějakou dobu, co se mi hodnoty přehodily úplně na jinou kolej. Z korporátu zvučného jména jsem naskočila po hlavě do neziskovky, která se zaměřuje na rodinu a světe div se, ta motivace je tam úplně někde jinde. Nedávno se mi podařilo propojit jednoho pomocichtivého kamaráda s jinou kamarádkou s těžce hendikepovaným chlapečkem… jsou prostě věci, které se mají dělat srdcem 🙂

    • Ahoj Kati, moc děkuju 🙂 Určitě nejsem jediná, kdo ti dá za pravdu, že korporátní svět a neziskovka jsou dva odlišné světy s úplně jiným vnímáním. Pŕiznávám i sama za sebe, že jsem takhle dřív nepřemýšlela, no poslední dobou mi věci tímhle směrem dávají daleko větší smysl. Je skvělý, že si si našla to svoje a hlavně to, co tě opravdu naplňuje a dělá šťastnou 🙂 Mám obrovskou radost z příběhů, ve kterých si lidé pomáhají a ten tvůj pomohl hned několika! Děkuju, jen tak dál 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..